Ferdinand Liška

Ferdinand Liška se narodil roku 1826 v Nové Hospodě u Písku. Absolvoval písecké gymnázium a poté se věnoval bohosloveckému studiu v Praze. Po vysvěcení, se v roce 1851 stal kaplanem v Kvílicích a tam jej farář F.Baroch seznámil s včelařením. Z pilného žáka se Ferdinad Liška vypracoval na zaníceného, vzorového včelaře. Stal se nejen výborným praktikem, ale zejména pak šiřitelem osvěty. Chovatelská vášeň jej provázela i do Slaného, kam byl jako kaplan přeložen a kde působil po dvanáct let.

V roce 1865 se stal duchovním správcem trestnice v Řepích u Prahy. Poslání kněze v nápravném zařízení pohlcovalo zajisté mnoho času, přesto Liška neustoupil od své záliby a věnoval se i nadále včelařem. A to nejen svému dosti početnému chovu, ale pečoval i o všeobecně povznesení včelařství v Čechách.

Významná byla Liškova organizátorská činnost. V letech 1873 až 1878 byl dokonce předsedou Včelařského spolku pro Čechy. Podílel se rovněž na sjednocování českého včelařství v nově utvářeném Zemském ústředním spolku.

Ferdinand, Liška byl i známým publicistou. Hojně spolupracoval s časopisem Včelař, později založil a byl redaktorem České včely. Z jeho popudu došlo ke spojení obou časopisů pod názvem Český včelař. Časopis se za krátko stal orgánem progresivních chovatelů včel, kteří z něj čerpali rozličná poučení a poznatky a naopak v něm uváděli vlastni zkušenosti, které nabyli praxí. Do chovu včel, založeném většinou na předávání generačních zkušeností, tak začínaly pronikat novátorské prvky. Ferdinad Liška redigoval po jistý čas rovněž Včelařské listy.

Páter Liška zanechal i odborné literární dílo. Zpracoval a v českém jazyce vydal knihu Včela a její chov, v té době nejobšírnější pojednání z tohoto oboru. V češtině a němčině pak vydal spis Morovina a hniloplod. Tyto literární počiny nesporně přispěly k osvětě v praktickém chovatelství a rozšířily dosavadní dost nepatrné znalosti běžných chovatelů včel a přispěly k tomu, aby se úroveň českého včelařství povýšila o další stupeň.

Počínaje rokem 1885 působil Ferdinand Liška na Kladně. V závěru života pobýval v Praze na Smíchově, kde 21.září 1895 zemřel a je také pochován.

Páter František Liška, ač není ověnčen žádnými státními poctami, se v nemalé míře zasloužil o rozkvět českého včelařství a právem mu patří místo mezi významnými osobnostmi.

zdroj: https://jjvcela.sweb.cz/soubory/vcely13.html

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky