Josef Nepraš

V každé době se v určitém oboru lidské činnosti vyskytnou jedinci, kteří svou prací ovlivní další vývoj a určí nový směr.

V českém včelařství mezi ně patřil Josef Nepraš. Narodil se 11. června 1901 v Novém Rychnově v rodině truhláře a včelaře. Samovzděláváním a absolvováním kurzů se vypracoval mezi politické pracovníky lidově strany. Vedl některé obvodní sekretariáty a redigoval oblastní noviny jako Spravedlnost, Český západ, Lid Plzeňska. Za zveřejnění kritiky vedení lidové strany po volbách v roce 1935 byl ze strany na dobu deseti let vyloučen. Dále pracoval jako ústřední tajemník křesťanských odborů. Redigoval časopis Nový věk. Měl podíl na vytváření jednotného odborového hnutí - Národní odborové ústředny zaměstnanecké. Během okupace na funkci v odborech rezignoval a pracoval jako korektor v soukromé tiskárně. Po únorových událostech v roce 1948 byl vyakčněn z Jednotného svazu českých zemědělců i z předsednictva Ústřední rady zemědělců. V padesátých letech byl odsouzen za údajnou protistátní činnost. V roce 1990 byl plně rehabilitován.

Do včelařské organizační činnosti se zapojil v roce 1923, kdy navázal osobní přátelství se zakladatelem a prvním redaktorem Včelařských rozhledů s p. Ivanem Kitzbergrem. Začali připravovat hesla pro Včelařský slovník, který však nebyl dokončen pro náhlou smrt Ivana Kitzbergra. Ve studijní činnosti však Josef Nepraš nepřestal a z nahromaděného materiálu vznikla po letech kniha České včelařství. Po smrti Ivana Kitzbergra se podílel na redigování Včelařských rozhledů (1927 - 1932). V roce 1935 se stal spoluzakladatelem a výkonným redaktorem Včelařského obzoru. Tento časopis sehrál důležitou úlohu v modernizaci českého včelařství. Spolupracovali s ním tehdy významné osobnosti českého a moravského včelařství. V letech 1936 -1948 byl Členem redakčních sborů časopisů Český včelař, Českomoravský včelař a Včelař. . .

Organizační talent Josefa Nepraše se nejlépe projevil, když byl v letech 1935 -1948 zvolen jednatelem Zemského ústředí včelařských spolků pro Čechy, a stal se zakladatelem a předsedou Včelařského družstva pro Čechy a po válce jednatelem Jednoty včelařů. Neprašovy včelařské kalendaře nebyly dosud překonány, stejně jako Výroční zprávy ZÚVč. Pod jeho patronací byly vydány vynikající včelařské příručky. Spolu s Otakarem Brennerem, starostou ZÚVč, úspěšně a čestně převedli české včelařství bez újmy německou okupací.

K mnoha změnám došlo po únoru 1948. Do Jednoty včelařů, podobně i do Zemských ústředí a do včelařských družstev, byl dosazen národní správce Ladislav Böhm. Tehdejší demokraticky zvolení zástupci, vedení Otakarem Brennerem jako starostou a Josefem Neprašem jako jednatelem, byli za vedením nucené národní správy zbaveni funkcí. Únorem 1948 skončila pro Josefa Nepraše jakákoliv veřejná činnost.

V tvůrčí práci pro včelařství však i přes svá mnohá onemocnění neustal. Obrátil svou pozornost ke včelařské minulosti a vytěžil z ní zapomenuté a opomíjené vzácné hodnoty. V roce 1962 vypracoval, libreto včelařské expozice v Zemědělském muzeu v Kačině. Osobně spolupracoval na instalaci výstavy, která nás tak úspěšně reprezentovala při pražském kongresu Apimondie v roce 1963.

V roce 1968 přijalo Státní zemědělské nakladatelství do tisku Neprašův rukopis České včelařství. Kniha byla vydána v roce 1971. Včelařskou veřejností byla a stále ještě je hodnocena jako jedna z nejlepších v naší odborné včelařské literatuře.

Josef Nepraš byl znám jako výborný řečník. V Praze založil i osobně vedl, diskusní Klub pražských včelařů. Ochotně pomáhal včelařským organizacím při zakládání kronika přípravě jejich jubilejí. Sám prakticky včelařil. Zemřel 22. října 1983 a je pochován v Novém Rychnově.


zdroj: https://jjvcela.sweb.cz/soubory/vcely13.html

    Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky
    Používáme cookies, abychom zajistili správné fungování a bezpečnost našich stránek. Tím vám můžeme zajistit tu nejlepší zkušenost při jejich návštěvě.

    Pokročilá nastavení

    Zde můžete upravit své preference ohledně cookies. Následující kategorie můžete povolit či zakázat a svůj výběr uložit.