Kosmas

Dne 21. října 1125 zemřel děkan Kosmas. Jeho latinsky psaná Kro­nika Čechů zůstala do dnešních dnů prvořadým historickým a literárním pramenem raného středověku. Nevíme sice, zda byl autor tohoto díla včelařem, ale faktem zůstává, že včelařské proble­matice věnuje poměrně značnou část svého díla.

Poprvé se vče­ly stávají v jeho kronice jakýmsi symbolem úrod­nosti kraje, do kterého přišli první slovanští obyvatelé. Au­tor čtenáře se­znamuje s "báj­ným podáním starců", které lí­čilo stav země před příchodem člověka: "Povrch zaujímaly širé lesní pustiny bez lidského obyvatele, zněly však hlasně bzukotem rojů včel a zpě­vem rozličného ptactva." Ano, do této země měl při­vést svůj lid jistý vévoda Čech' je­hož řeč k družině po vystoupení na horu Říp je snad všem dost dobře známa. "Země nikomu nepodda­ná, zvěře a ptac­tva plná, sladkým medem a mlékem vlhnoucí".

Včelí společenství bylo ale také pro Kosmu synonymem určité soudržnosti. Vyjadřovalo například pevné vazby pro­stých lidí k tehdejší nobilitě: "K němu se sbíhali, jako včely k úlům, lidé nejen z vlastního jeho rodu, nýbrž i z celé ze­mě všichni, aby je rozsuzoval." Tak kro­nikář charakterizuje vztah obyvatel ke Krokovi a dále podobně uvažuje o vý­znamu knížecí rodiny pro luckou komu­nitu obývající severní Čechy po prohrané bitvě u Turska: "To se ovšem stalo na radu všech předáků, aby se lid rozprch­lý shromažďoval k synu svého dřívějšího pána jako k svému knížeti tak, jako se včely slétají k své matce."

A nyní se již dostáváme do historic­kého období a registrujeme zajímavé při­rovnání: "Oni pak nalezše knížete zle od much poštípaného a polomrtvého, neboť jako roj včel se snášelo hejno much nad nahým tělem." Zmínka je autorem kla­dena k roku 1000 a zachycuje okolnosti mučení knížete Jaromíra.

V další části se přesouváme do přelo­mu 11. a 12. století. Toto období je již Kosmovou žhavou současností. Námi tak obdivovaný produkt - med - se pro auto­ra stává prostředkem pro vystižení cha­rakterových vlastností významných osob. Tak je v roce 1068 popisován jakýsi správ­ce Žatce: nebo pro Smila, syna Bo­ženova, v jehož ústech jest med a v srd­ci jed, a na jejichž zlé a lstivé rady jsem učinil." Dále vyzývá v roce 1105 kníže Svatopluk své věr­né ke statečnosti slovy: udatné­mu muži jest nad tekutý nektar slad­ší najíti smrt v bo­ji." Podobně oslo­vuje své věznitele nešťastný Ota v roce 1110: "Přá­tele lživých úst jest možná přirovnat k včele: od úst ka­ne ji med, však ostnem zadečku bodá."

Počínaje třetím desetiletím 12. století se kroniká­řova pozornost ob­rací k ekonomic­kým ukazatelům ve včelařství. Kos­mas, již zhruba osmdesátiletý muž, intenzivně sepisuje své životní dílo a k roku 1122 přidává: "Ta­ké byla toho roku hojná úroda medu a vína, i osení dos­ti pěkně vzrostlo, ale zrno v klasech nebylo bohaté." Podle jeho další věty přišla velice
teplá zima, vše se projevilo v roce dalším: "Toho roku by­la bohatá úroda obilí, ozimu i jaře, toli­ko kroupy uškodily na mnohých místech; medu bylo hojně v rolnických krajinách, velmi málo v lesnatých. Zima byla velmi tuhá a sněhu mnoho." Snad z nedostatku zimních zásob v následujícím roce 1124: mnoho včelstev pomřelo a nedosta­tek medu byl veliký." Kronikář zřejmě tuto bídu připisoval zatmění slunce 11. srpna.

Náš návrat do dob dávno minulých za­končeme opravdovou literární lahůdkou. Kosmův oblíbenec, právě nastoupivší kní­že Soběslav I., je v roce 1125 (snad ne­celých pět měsíců před autorovou smrtí) charakterizován těmito půvabnými slo­vy: "Přece však chceme my zjeviti lásce Vaší jednu jeho zvláštní a pamětihodnou vlastnost, pro niž jest ho zajisté klásti skoro nade všechny, totiž že kníže s ta­kovou mocí nikdy nesmočil v medovém víně, v tom zloději rozumu, pysky."

Tak byl starý Kosmas opravdovým vče­lařským odborníkem?

zdroj: https://jjvcela.sweb.cz/soubory/vcely13.html

    Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky
    Používáme cookies, abychom zajistili správné fungování a bezpečnost našich stránek. Tím vám můžeme zajistit tu nejlepší zkušenost při jejich návštěvě.

    Pokročilá nastavení

    Zde můžete upravit své preference ohledně cookies. Následující kategorie můžete povolit či zakázat a svůj výběr uložit.