Rudolf Kolovrat Krakovský

Nevšední zásluhy o české včelařství má zajisté hrabě Rudolf Kolovrat Krakovský (1830-1903). Jednou
z nejvýznamnějších byl import cyperské včely, kterou roku 1872 dovezli s ředitelem kanceláře v Mostě Eduardem Cori.

Rudolf Kolovrat se pak na svém panství na Táborsku tomuto plemeni s nevšední láskou a péčí věnoval.
V Sedlečku zřídil velkolepý vzorný včelín, kde nelituje žádných nákladů, tyto včely choval. Nejen to, věnoval se jim badatelsky, aby co nejvíce poznal jejich vlastnosti a zdárně je mohl rozmnožovat. To se mu dařilo a on nezištně, ve snaze co nejvíce u nás cyperky v čistém chovu rozšířit, rozdával matky známým chovatelům. O tom, že opravdu nezištně svědčí úryvek z jeho dopisu jinému význačnému chovateli, páteru Janu Stáhalovi: "..Dovoluji si odpovědět na Váš dopis ze dne 20.m.m., že včelami neobchoduji, že proto nejsou u mne Cyperky ke koupi, kdybyste se ale rozhodl přijati ode mne jedno cyperské veličenstvo ctí a darem, přenechám Vám je ze srdce rád." V jiném dopise radí Janu Stáhalovi: "Kdybyste Vaše důstojnosti, měl přesto, že se Váš cestovní plán zhatil, ještě chuť pocyperštit ještě letos svůj včelín, dovolil bych si Vám poradit toto: abyste vychoval z cyp. plodu co nejvíce matek, které by plodily zcela čisté cyp. trubce. Jé-li těch na včelíně dosti, je chov cyperek zajištěn a křížení zamezeno. Obdržíte 5. t.m. cyp. královnu, její potomstvo bych neužil pro chov matek, nýbrž snažil bych se přidáváním vybíhajícího plodu z jiných úlů, aby co možná zesílilo. Nové cyp. matky vychoval bych si z 1 neb 2 plástů plodu, které bych si nechal poslati z Hrobů (Kolovratovo panství) - jeden takový plást může rozdělen dáti minimálně 25-30 královen - ergo 2 plásty na 60 kusů - jaké množství! Trubce by pak dodaly tyto princky. Ovšem poslal by starý včelař z Hrobů plod od takových madammes, které plodí znamenité trubce, jejich dcery by ovšem následovaly matky v této chválihodné vlastnosti etc. etc.! Až bych měl 50 nebo více takových madammes na včelíně a jejich mužské potomstvo k disposici, musel by rod cyp. královny odeslané 5. t.m. teprve prospívati atd. atd. Ostatní přijde samo sebou - čistý chov je zajištěn."

Moravský chovatel páter Jan Stánala se z podnětu hraběte Kolovrata věnoval studiu a chovu tohoto plemene, což mu vyneslo přízvisko "král cyperek". Sám Kolovrat uvádí, že v roce 1872 měl jediné cyperské včelstvo obklopené 300 úly jiných plemen a během 3 let se mu podařilo celý chov "pocyperštit."

Rudolf Kolovrat konal pokusy i s jinými rasami. Importoval včelu asijskou, dalmátskou, hercegovinskou.
Podle jeho písemné pozůstalosti jej však zvláště zaujala právě včela cyperská, která jej nejvíce uspokojovala
a považoval ji za nejlepší. Založil první evropskou oplozovací stanici včelích matek. Považoval za svou povinnost a službu vlasti cyperské včely dále rozšiřovat, aniž by reflektoval na jakékoli uznání.

Pro své šlechetné vlastnosti byl Rudolf Kolovrat čestným členem mnoha spolků. Vědomě sloužil rozkvětu našeho včelařství a jeho zásluhy o něj jsou nesporné.

zdroj: https://jjvcela.sweb.cz/soubory/vcely13.html

    Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky
    Používáme cookies, abychom zajistili správné fungování a bezpečnost našich stránek. Tím vám můžeme zajistit tu nejlepší zkušenost při jejich návštěvě.

    Pokročilá nastavení

    Zde můžete upravit své preference ohledně cookies. Následující kategorie můžete povolit či zakázat a svůj výběr uložit.